FAYDALI BİLGİLER

Laminat Tezgah: İçi sunta ve MDF olabilir, üstü yanmaz, çizilmez, leke tutmaz, laminat levha kaplıdır. Fiyatı bir hayli uygundur.

Mermer Tezgah: Genellikle Afyon mermeri kullanılır. Dezavantajı iyi cilalansa bile leke tutar, ısıdan etkilenip çizilebilir. Klasik görünümden vaz geçemeyecek olanların tercihidir.

Mermerit Tezgah: Mermer tozu ile jelkot karışımı döküm tezgahlardır. Mermer tezgahtan farkı leke tutma özelliği yoktur.Karışımında kaliteli jelkot kullanılırsa ısıdan da kolay kolay etkilenmez. Mermer ve Granit görünümünde her rengi olabilir. Renk çeşitleri ve kullanışlılık açısından çok tercih edilir.

Granit Tezgah: Mermerden farkı; Yanmaz, çizilmez, leke tutmaz niteliktedir. Fiyatları renk ve desenine göre değişir. En kullanışlı tezgahtır.

Profil Kapak Nedir?
MDF plakalardan çekilen ve üzerine 40 mikrona kadar PVC folyo kaplanan profillerdir. Çeşitli renk, desen ve kesitteki bu profillerden kapak çerçevesi yapıldıktan sonra çerçeve içerisine MDFLam veya SuntaLam yerleştirilerek elde edilen kapaklardır. Maliyeti diğerlerine göre daha uygundur.

PVC (membran)Kapak Nedir?
Ham sunta veya MDF üzerine balon presle PVC folyo kaplanmasıyla elde edilen kapaklardır. Renk seçeneği çoktur ve kapaklara model uygulanabilmektedir. Maliyeti profil ve laminat kapağa göre daha yüksektir.

Mutfak Dolabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz:

  • Mutfak dolabı fiyatları evdeki önemli maliyetlerdendir. Bu nedenle mutfak dolabı seçerken geri dönülmesi pahalı bir seçim yapacağınızı unutmayınız.

  • Mutfak dolabının yapım aşamasını bekleyecek süreniz yoksa, yada mutfak dolabınızda kendinizce belirlediğiniz herhangi bir özellik istemiyorsanız hazır mutfak dolabı seçeneklerinden beğendiğinizi alabilirsiniz.

  • Ucuz mutfak dolabı yerine, bütçenizin izin verdiği en kaliteli mutfak dolabını hedeflemelisiniz.

KAPAK ÇEŞİTLERİ

Membran Kapak; Pvc kaplamalı kapak olarak da bilinen membran kapak yüzey malzemesi 0,4 mm den 0,65 mm ye kadar değişik kalınlıklarda kullanılır. Mdf plakalar cnc makineler de işlenir daha sonra daha sonra yüzeyine Pvc yapışabilmesi için su bazlı membran tutkal atılır kurumaya bırakılır. Tutkal kuruduktan sonra membran preslerde pvc kaplama mdflere yaklaşık 6 bar basınçta preslenerek yapıştırılır. Membran Kapak’ların en büyük özelliği işlendikten sonra 3d görünüm almasıdır mdfnin yüzeyine nasıl bir model yaparsanız yapın pvc kaplama sıcaklık ve basıncın etkisiyle her noktaya nüfuz eder yapışır gayet şık ve sağlıklı bir kapaktır.

Akrilik Kapak; Yüzey malzemesi pvc alaşımlıdır parlaklığı akrilikten gelir. Tezgâh yapımında kullanılan akrilik kesilip işlenemediği için pvc alaşımlıdır pvc akriliğe esneklik kazandırır. Akrilik malzeme genelde düz ve iyi zımpara yapılmış yüzeylere uygulanabilir membran kapak gibi model işlenmiş bir malzemeye akrilik yüzey uygulanamaz hem serttir hem de pvc kadar esnek değildir. Kapak kenar detaylarına yine akrilik malzemeden kenar bandı yapılır.

Laminat Kapak; Laminat kapak da imalat ve uygulanma şekli akrilikle nerdeyse aynıdır. Parlak veya mat seçenekleri mevcut ve neredeyse sınırsız renk seçeneği vardır. Piyasaya da bilinen en iyi laminat FORMAİCA’ dır hatta o kadar iyi ve ün yapmıştır ki 80’li yıllarda mobilyalarda kullanılan formika denilen malzemeye kendi ismini vermiştir SANA yağı gibi.

Thermofoil Kapak; Thermofoil kapak membran kapak ile çok benzer bir üründür. Sadece daha fazla esneklik kazandırılmıştır. İmalat şekli membran kapak ile aynıdır sadece membran kapak da kullanılan kaplama malzemesi pvc den daha parlak bir yüzeye sahiptir.

Lake Kapak; Yılların eskitemediği bir trenddir. Her ne kadar yeni teknolojik ürünler çıksa da hiçbir malzeme Lake Kapak’ın yerini dolduramamıştır. Mdf işlenir temiz bir zımpara yapıldıktan sonra lake boyama işlemi yapılır. İsteğe göre parlak veya mat yapılabilir. Lake Kapak evdeki bütün mobilyalarda kullanılabilir çok şıktır fakat diğer kapak çeşitlerine göre biraz maliyeti yüksektir.

Ahşap Mobilyaların Tozunu Almanın İpuçları

Toz alırken her zaman yumuşak bez kullanın. Toz, doğru alınmadığı zaman mobilyanın yüzeyini çizecektir. Hiçbir zaman kuru bezle toz almayınız, aksi takdirde toz mobilyanın yüzeyinde mikroskobik çizikler bırakacaktır.
Mobilyanın yüzeyine eşit bir biçimde sprey sıkınız, ama çok fazla sprey sıkmamaya çalışınız. Mobilyanın yüzeyini dairesel hareketlerle yumuşak ve temiz bir bez ile siliniz.
Sonra, güzel bir parıltı için kuru bir bez ile mobilyanızı kurulayın. Ağaç vitrinler için önce bezin üstüne spray sıkın, sonra toz alın.
Hiçbir zaman, mobilya bakımı için sabun ve su kullanmayın. Su, mobilya cilasını bozar, ağacın içine sinip yapısnı bozar, mobilyanın hasarlanmasına yol açar.

Ahşap Mobilyanın Düşmanları

Güneş ışığındaki ultraviole ışınlar ağaç cilasını bozabilir. Mobilyalarınızı, direk güneş ışığından kaçınacak şekilde düzenleyin. Sıvı döküntüler, hemen temizlenmedikleri takdirde mobilyaları bozabilir. İçecek bardakların altında bardak altlığı, vazoların altına küçük tabak koyun. Sıcaklık, cilanın üstünde beyaz leke bırakacak şekilde kimyasal değişikliklere yol açabilir. Sıcak tabak ve kapların altına koruyucu pedler koyun.
Yüksek nem seviyesi ağacın şişmesine yol açar. Alçak nem seviyesi de ağacın nem kaybetmesine ve küçülmesine yol açar. Olağanüstü değişiklikler yamulmalara, çatlamalara ve kırılmalara neden olabilir.